Budownictwo

Hermetyczny montaż okien

taśma paroprzepuszczalna
Written by admin

Nowoczesna technologia hermetycznego montażu okien SWS

W każdym budynku okna mają różne zastosowania, ale chyba najistotniejszą z nich jest osłona wnętrza przed zimnem oraz wilgocią. Efektywność tej ochrony uzależniona jest jednak nie tylko od rodzaju i ceny okien, ale głównie od tego, jak zostały one zamocowane. Najwyższy poziom szczelności okien można dzisiaj osiągnąć, stosując nowoczesne metodologie ich mocowania, takich jak ciepły montaż z wykorzystaniem specjalnych taśm paroizolacyjnych oraz paroprzepuszczalnych.

Jak wygląda ciepły montaż stolarki okiennej?

Ciepły montaż okien określany jest także montażem warstwowym, bowiem wykorzystuje się przy nim aż trzy warstwy oddzielające między stolarką okienną a murem i są nimi:

  • taśma wewnętrzna do okien
  • pianka poliuretanowa
  • taśma paroprzepuszczalna do okien

Pianka montażowa jest jędrnym substancją pozwalającym dokładnie wypełnić przestrzenie między ościeżem a framugą, jednak aby należycie pełniła swoją funkcję izolatora, powinna być sucha. ochronę przed dostępem wilgoci zapewniają jej właśnie przeznaczone do tego taśmy paroizolacyjne. Zadaniem taśmy paroszczelnej mocowanej do ramy okna od strony wewnętrznej jest ochrona pianki przed przenikaniem do niej wilgoci z pomieszczeń. Taśma paroprzepuszczalna montowana jest natomiast od strony zewnętrznej do futryny i jej podstawową funkcją jest zapobieganie przenikaniu wilgoci z zewnątrz.

taśma rozprężna do okien

Dlaczego ciepły montaż jest lepszy od zwyczajnych metod?

Warto zauważyć, że obecnie stosowane okna różnią się od tych wykorzystywanych kiedyś. Przede wszystkim mają one dużo lepszy współczynnik przenikania ciepła (Uw), który oznacza, że mniej ciepła „ucieka” przez okno przy określonej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Im lepszy jest ten współczynnik, tym okno jest bardziej energooszczędne, co oczywiście przekłada się później na wysokość rachunków za ogrzewanie. Energooszczędność stolarki okiennej to jednak tylko jedna strona medalu, dlatego że duże znaczenie dla ewentualnych strat ciepła ma właśnie montaż. Nawet najdroższe okno o najniższym współczynniku Uw nie będzie energooszczędne, jeśli będzie zamontowane niezgodnie ze sztuką bądź starymi metodami. najbardziej typowym błędem w tym przypadku jest zastosowanie jedynie pianki montażowej bez taśm. Na efekty takiego montażu nie trzeba długo czekać – zimą powstająca w naturalny sposób para wodna między oknem a ścianą, zawilgaca piankę, która z kolei wystawiona na działanie niskich temperatur tworzy mostek termiczny, przez który bezpośrednio dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła. efektem ubocznym takich warunków jest niestety rozwój grzybów i pleśni, stanowiących alergen dla wielu osób.

Taśmy do ciepłego montażu zabezpieczając warstwę pianki przed parą wodną, najskuteczniej przeciwdziałają tworzeniu się mostków termicznych! Nie ma lepszych technologii, dlatego aktualnie system ciepłego montażu z wykorzystaniem specjalistycznych taśm, uznawany jest za najlepszą alternatywę dla tradycyjnych metod.

Kompletny system ciepłego montażu okien SWS

Wśród specjalistów wykonujących ciepły montaż okien świetnie znany jest system SWS, czyli Soudal Window System. Jego nazwa pochodzi od światowego lidera w produkcji nowoczesnych i ekologicznych materiałów dla budownictwa, który opatentował już wiele kompletnych technologii w tym zakresie. System SWS to nic innego, jak pełen zestaw produktów najwyższej jakości służący do prawidłowego wykonania wielowarstwowego montażu okien. Na system ten składają się więc takie produkty jak:

  • piana poliuretanowa
  • taśmy paroszczelne
  • taśmy paroprzepuszczalne
  • taśmy rozprężne
  • masy uszczelniające.

Warto zaobserwować, że w tym komplecie obecne są taśmy rozprężne, które są dedykowane do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych powstających pomiędzy oknem a węgarkiem (czyli występem muru wokół okna). Poliuretanowa taśma rozprężna do okien w systemie SWS czyli Soudaband Acryl jest bardzo łatwa w zastosowaniu nawet na bardzo chropowatych powierzchniach i znakomicie chroni połączenia między ramą okienną a ścianą przed utratą ciepła, a także od deszczu i wiatru.

Pożytek z zastosowania trójwarstwowego montażu okien

Decydując się na ciepły montaż okien, najlepiej z kompletnym systemem materiałów takim jak SWS, można liczyć na szereg korzyści, które będą zauważalne na przestrzeni wielu lat użytkowania stolarki okiennej.

Przede wszystkim zastosowanie takiej metody montażowej zwiększa poziom szczelności połączenia okna z ościeżem kilkukrotnie w porównaniu do technik tradycyjnych.

Ochrona przed wilgocią pianki montażowej dzięki zastosowaniu taśm paroizolacyjnych i paroszczelnych to pewna ochrona przed powstawaniem mostków termicznych, a więc także strat ciepła.

Znaczne ograniczenie strat energii wydostającej się tą drogą, oddziałuje z kolei bezpośrednio na mniejsze koszty ogrzewania budynku.

Ponadto, taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne skutecznie izolują ścianę przed wnikaniem wilgoci, a więc przeciwdziałają wszelkim skutkom ubocznym tej sytuacji w postaci odchodzenia farby ze ścian na styku okna z murem, czy pojawienia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia pleśni.

Ciepły montaż okien to dzisiaj definitywnie najskuteczniejsza metoda szczelnego osadzania stolarki okiennej, którą warto wykorzystywać nie tylko w budynkach pasywnych.

Leave a Comment