Sport Usługi Zdrowie i uroda

Jaki wybrać sprzęt do kitesurfingu

trapez kite
Written by admin

Kitesurfing – Jaki sprzęt do kitesurfing?

Kite Boarding jest to sport ekstremalny, alternatywa dla surfingu, podobny technicznie do wind surfing, jednak wyróżnia się drastycznie w stylu oraz prowadzeniu deski. W kite surfingu deskę kite prowadzi się coś na wzór jak podczas jazdy na fali, na krawędzi mocno ostrząc pod wiatr, w windsurfingu natomiast decha prowadzona jest płasko. Kiteboarding uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych jak i morskich. W okolicy Kitesurfing zazwyczaj można spotykać w pobliżu zachodnio pomorskim w okolicach Dziwnówka, Wolina i Szczecina oraz w okolicy zatoce w okolicy Władysławowa, Jastarni czy Chałup.

Sprzęt do Kite

sprzęt kite

  • Bar – zazwyczaj zbudowany ze stopów lekkich plastików lub węgla, w skłąd wchodzą 4′ lub 5ciu lineczek o wielkości ok. kilkunastu metrów, linek de powera, służącej do optymalizacji mocy kite oraz Chicken Loopa, jest to obręcz trzymająca bar do trapezu.
  • Deska kite – Deska do kitesurfingu wytwarzane z aspiracją do kitesurfingu są wielkości od 0,8 do 2 m
  • Latawiec kite – główny atrybut w rękach kitesurfera, latawiec to najważniejszy przedmiot, który napędza zawodnika. Latawce pozwalają na wysokie skoki oraz satysfakcjonujące szlify na wodzie.

RODZAJE DESEK DO KITE

  • Deski TT – deski pozwalające na halsowanie w obu kierunkach, gdzie dziób i rufa wyglądają tak samo.
  • Deski Wave do Kitesurfingu – deski zarysem przypominające deski surfingowe, wyposażone w tzw. STRAPY – paseczki zapewniające ciągły kontakt deski z nogami kitesurfera. Przystosowane do pływania po falach, rejsów i prób szybkości.

Deski kitesurfingowe utrzymują się samodzielnie na wodzie, jednak podtapiają się pod ciężarem kiteboardera. Podczas płynięcia unoszą się na wodzie przy sile ciągu kajta. Konkretny wygląd, rozmiar i typ wybiera się do ciężaru, stylu i upodobań kitesurfera.

Latawiec do kitesurfingu

Latawiec, działa jako źródło mocy napędowej, zazwyczaj ma wielkość od kilku do ponad dwudziestu metrów kwadratowych (rozmiar jest widoczny zwykle na boku części latawca podany w metrach kwadratowych). Im większy latawiec, tym większa jego moc. Profesjonalni riderzy posiadają minimum 3-4 latawce w wielu rozmiarach i używają ich w zmiennych warunkach wiatrowych. Znacznie większy latawiec kite zazwyczaj używają kite surferzy cięższcy oraz gdy wiatr jest słabszy, latawic mniejszy – osoba, kitesurferzy lżejsi, oraz gdy wiatr są silniejsze. Takie wybranie latawca pozwala zachować właściwe bezpieczeństwo.

Zobacz więcej na Kitesurfing Blog.

Leave a Comment