Co robi ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin wielokrotnie jest ściągana do trudnych oraz groźnych sytuacji drogowych. Wynika to głównie z ogromnego doświadczenia, zasłużonego przez długi czas prowadzenia działalności, jak również dysponowania innowacyjnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym zasadniczo polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co zwykłe autoholowanie za pomocą lawety? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe dla trudnych sytuacji

Zabranie z drogi unieruchomionego auta, gdzie układ kierowniczy jest działający, nie nastręcza zwykle większych trudności. Szczególnie jeśli jest to pojazd osobowy lub pojazd dostawczy. Lawety wyposażone są we wciągarki, które prosto sobie radzą z załadunkiem niesprawnego auta na platformę. Jak jednak działa pomoc drogowa, kiedy zepsuty pojazd nie może samodzielnie być przetransportowany na lawetę bądź co gorsza, partycypował w dachowaniu albo wjechał do głębokiego rowu? Wtedy wydobycie go wymaga posiadania znacznie bardziej wysokorozwiniętego sprzętu, niż  zwykła laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może wykonywać usługę ratownictwa drogowego.

Autolaweta

Jednym z ważniejszych sprzętów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. To narzędzie ma z reguły udźwig do kilku ton, dzięki czemu z łatwością daje sobie radę z podnoszeniem większości {samochodów osobowych|aut osobowych|wozów osobowych. Uczestnictwo pomocy drogowej z takim wyposażeniem jest niezwykle istotne, aby nie powiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na samochodzie. Tak mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy chcieli użyć klasycznych metod do wydobycia samochodu z rowu lub obrócenia go na koła. Uszkodzenia zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to bardzo często występujące straty, wynikające z niezręcznego przebiegu akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS ułatwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Rotatory

Raz za razem pomoc drogowa wzywana jest do wypadków z udziałem samochodów ciężarowych. Aby sprawnie obsłużyć takie zlecenie, konieczne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami pracy. W tym przypadku mowa o dużych i ciężkich holownikach. Ich sekretną bronią jest nie tylko niezrównana moc i moment obrotowy, ale też tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o bardzo dużej sile udźwigu, umożliwia prowadzenie akcji ratowniczych w ciężkich warunkach – głównie tam, gdzie mała ilość miejsca na drodze, nie pozwala na sprawne i bezpieczne sterowanie holownikiem. Duże ceny za tego rodzaju pojazdy ratownicze, dochodzące nawet do 1 miliona złotych, powodują że tylko mała liczba przedsiębiorstw jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego też dla samochodów ciężarowych. Przed przyłączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejsze rozładowanie i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zadaniem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, wykorzystując posiadane przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

Po więcej informacji wejdź na: kazauto.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here