Pomoc drogowa

Potrzebujesz pomocy drogowej? Przeczytaj, na co musisz zwrócić uwagę

pomoc drogowa
Written by admin

Gdy przydarzy się nam na trasie usterka samochodu, albo – co gorsza – wypadek, to z pewnością podziękujemy sobie, że wcześniej przeczytaliśmy artykuł na temat, jak wybrać pomoc drogową. A jeśli jednak tego jeszcze nie zrobiliśmy – to najwyższa pora to zrobić, a zatem: zapraszamy do lektury.

drogowa pomoc

Co jest ważne przy wyborze pomocy drogowej?

Zacznijmy od upewnienia się, czy w ramach naszego pakietu (jak np. mazda assistance) lub innych ubezpieczeń nie przysługuje nam wsparcie pomocy drogowej. Jeżeli tak, to zapewne warto będzie z niego skorzystać, ze względu na uproszczone procedury, zapewne bezproblemową obsługę bezgotówkową etc. w pewnych okolicznościach możemy też skorzystać z usług wchodzących w skład OC innego pojazdu – gdy np. to on spowodował wypadek, w którym brało udział też nasze auto – to może przysługiwać nam np. auto zastępcze z OC sprawcy. Jeśli jednak taka pomoc w ramach ubezpieczenia nam nie przysługuje, to musimy sami się zatroszczyć o właściwy wybór.

Cena ma znaczenie

Spróbujmy dowiedzieć się, jakiego rzędu koszty nas czekają. Nie zawsze będziemy mieć precyzyjną informację, ale choćby rząd wielkości powinniśmy poznać, po poinformowaniu firmy o miejscu zatrzymania pojazdu i o jego typie (jeśli jedziemy czymś większym niż samochodem osobowym, to może być niezbędne wysłanie większego pojazdu pomocy drogowej). W przypadku dłuższych tras cena na ogół zależy od liczby kilometrów przejechanych w wyznaczonej strefie i poza nią. W efekcie, jeśli pomoc, z której chcemy skorzystać zlokalizowana jest daleko, to sam koszt dojazdu może być na tyle duży, że zdecydowanie będziemy musieli rozważyć skorzystanie z usług jakiejś bardziej lokalnej firmy.

A może wystarczy mobilny serwis?

Pomoc drogowa często rozumiana jest jako substytut holowania. Jest to jednak zbyt duże uproszczenia i należy spojrzeć na taką kwestię znacznie szerzej. Owszem, jeśli nasze auto jest poważnie uszkodzone, to pewnie lepiej będzie je odholować do warsztatu i w dobrych warunkach przywrócić mu sprawność. Często jednak może wystarczyć pomoc na miejscu. Spójrzmy chociażby na jedną z najczęstszych sytuacji drogowych, jaką jest uszkodzenie opony. Jeśli w bagażniku zamiast koła zapasowego znajdziemy jedynie zestaw naprawczy, który nie poradzi sobie z każdym uszkodzeniem, to zapewne będziemy myśleli o holowaniu. Zresztą, nawet jeśli będziemy mieli w bagażniku koło to będzie to pewnie „dojazdówka”, na której możemy jechać tylko z niską prędkością i na krótkich dystansach – a nawet, jeśli to będzie pełne koło – to kiedy ostatnio sprawdzaliśmy, w jakim jest stanie? Tymczasem coraz popularniejsze są usługi mobilnej wulkanizacji. W takiej sytuacji, zamiast holowania firm, a może przywrócić mobilność naszemu autu, oszczędzając nasz czas i nerwy.

Artykuł powstał przy udziale pracowników serwisu Anndora Mazda Dealer.

Leave a Comment