Kiteboarding — sport wodny, odmiana surfingu, nawiązujący technicznie do windsurfingu, mimo podobieństw technicznych różni się znacząco w technice i prowadzeniu deski. W kite surfingu deskę prowadzi się tak jak podczas surfowania na falce, na krawędzi agresywne ostrząc pod wiatr, w wind surfing, wind-surfingu natomiast decha prowadzona jest płasko po wodzie.

Ten sport uprawiany jest na zalewach i również na morzach.

W Polsce kitesurferów zazwyczaj można zobaczyć w województwie zachodnio pomorskim w okolich Międzyzdroji i WOlina oraz na zatoce w okolicy Helu, Juraty czy Rewy.

Kitesurfing sprzęt

Bary do kitesurfingu – bywa wytworzony ze stopów lekkich materiałów lub włókien węglowych, składa się z czterech lub pięciu lin o długości ok. kilkudziesięciu metrów, linek Depowera, służącej do regulowania siły latawca i Chicken Loopa, jest toobręcz trzymająca bar kite do trapezu.

DESKA DO KITESURFINGU

Deski do kitesurfingu budowane z przeznaczeniem do kitesurfingu mają długość od 0,8 do 3 metrów.

TYPY DESEK DO KITE

Twin-Tip – deski pozwalające na poruszanie się w dwóch kierunkach, gdzie przód i tył deski wyglądają podobnie

Deski Wave do Kitesurfingu – deski te wielkością przypominające deseczki surfingowe, zaopatrzone o STRAPY – paseczni zapewniające przyczepnośc deski z nogami kitesurfera.

Zrobione do pływania na falach, wyścigów i prób szybkości.

Deski kitesurfingowe pływają samoistnie na wodzie, ale toną pod ciężkością człowieka. W Czasie płynięcia unoszą się na powierzchni dzięki sile ciągnącego latawca. Konkretny styl deski, długość i wyporność dobiera się do wysokości, stylu i budżetu kitesurfera.

Latawiec, służący za źródło mocy napędowej, może mieć wielkość od 5 do 22 metrów (rozmiar podawany jest zazwyczaj na bocznej części latawca podany w metrach kwadratowych).

Im większy latawiec do kitesurfingu, tym mocniejsza jego moc. Doświadczeni kajciarze posiadają minimum 3-4 latawce w wielu rozmiarach i możliwe jest wykorzystywanie ich w zmiennych warunkach pogodowych. Większy latawiec kite zazwyczaj używają osoby cięższcy i ci gdy wiatr jest słabszy, latawic mały – riderzy lżejsi, oraz gdy wiatr są bardzo silne. Takie dobranie latawca pozwala zachować właściwe bezpieczeństwo.

Kitesurfing sklep: Kitesurfingsklep.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here