Wykrycie wielu niebezpiecznych chorób nie jest możliwe bez przejścia określonych badań, ponieważ ich objawy przez długi czas pozostają niewidoczne. Przeprowadzenie testu CRP informuje nas o stężeniu białka C-reaktywnego – jego wzrost oznacza, że mamy do czynienia z chorobą autoimmunologiczną.

Kiedy powinniśmy wykonać badanie CRP?

Podejrzenie stanu zapalnego to pierwszy sygnał do wykonania testu CRP, który pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy stężenie białka ostrej fazy (C-reaktywne) wskazuje na wystąpienie choroby. Jeżeli mamy do czynienia z infekcjami grzybicznymi, pasożytniczymi, wirusowymi lub bakteryjnymi – bez wahania powinniśmy sięgnąć po test CRP. Jego wykonywanie może nie tylko informować nas o stanie zapalnym, ale także monitorować przebieg wielu chorób, takich jak między innymi choroby sercowo-naczyniowe, białaczka czy zapalenie trzustki. Jeżeli od jakiegoś czasu zmagamy się z katarem, kaszlem i gorączką, a nie jesteśmy pewni co do przyczyny tych objawów, prawdopodobnie powinniśmy poddać się badaniu CRP. Jego wynik podpowie nam, czy należy udać się do lekarza i czy konieczne będzie podanie antybiotyku.

Badanie CRP – na czym ono polega?

Wiemy już, że przeprowadzenie testu CRP pozwala stwierdzić stężenie białka C-reaktywnego w organizmie, ale interpretacja jego wyniku nie zawsze jest oczywista. Będzie on bowiem różny w zależności od wielu czynników, takich jak choćby płeć, wiek, masa ciała czy rodzaj przyjmowanych na co dzień leków. Przyjmuje się, że norma białka CRP dla osoby zdrowej wynosi od 0,08 do 3,1 mg/l (w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym wartość nie powinna przekraczać 10 mg/l). Przebieg samego testu jest nieskomplikowany – może on zostać wykonany nawet samodzielnie, także w warunkach domowych. Wystarczą 4 krople krwi (pobranej z palca przy pomocy specjalnego urządzenia) zmieszane z dołączonym do testu roztworem – tego typu zestaw wyniesie nas najwyżej 30 złotych. Wynik badania CRP możemy odczytać już po 5 minutach, a jego porównanie z prawidłowymi wartościami na pewno nie sprawi nam trudności. W przypadku, kiedy okaże się choć trochę powyżej normy, należy skonsultować go z lekarzem – to on przepisze nam antybiotyk lub będzie w stanie rozpoznać chorobę i zadecydować o dalszym postępowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here