Coraz chętniej sięgamy po pasty wybielające, by w sposób niekoniecznie kosztowny, ale i skuteczny, poradzić sobie z przebarwieniami na zębach i chęcią przywrócenia blasku swoim zębom. Czy jednak wybielające pasty do zębów naprawdę działają, czy to tylko zagrywka marketingowa?

Składy past wybielających

W wybielających pastach do zębów występują substancje, które mają za zadanie zetrzeć, wypolerować wręcz zęby, jednak bez naruszania delikatnego szkliwa. Uszkodzenie warstwy szkliwa, choć mówimy o najtwardszej strukturze w organizmie ludzkim, objawia się dość boleśnie i kłopotliwie, a przywrócenie stanu pierwotnego, staje się praktycznie niemożliwe. O sile działania past wybielających informuje nas wskaźnik RDA, czyli ścieralności – niższy dla klasycznych past, wynoszący zaś nawet do 200 jednostek dla past wybielających.

Osoby z nadwrażliwymi zębami powinny decydować się na pasty wybielające o wskaźniku RDA, wynoszącym maksymalnie 100. Po pasty z wyższym wskaźnikiem, nawet osoby ze zdrowymi zębami, powinni sięgać z rozsądkiem, bo niekiedy uzyskanie wymarzonego odcienia zębów, wcale nie wymaga stosowania najsilniej działających past.

W pastach wybielających spotykamy środki pieniące, które wspomagają zmiękczanie i usuwanie nagromadzonej płytki, szczególnie z trudno dostępnych miejsc. Mogą to być związki sodu lub betaina kokamidopropylowa. Pośród środków ściernych polerujących, wyróżnia się krzemionkę, sole glinu lub węglan wapnia. Można poszukać past o naturalnym składzie, jak Blanx White Shock, w której zastosowano aktywny czynnik wybielający. Na koniec wymienia się składniki hamujące mineralizację płytki nazębnej.

Sposób stosowania

Pasty wybielające nie zawsze nadają się do codziennego stosowania. Choć są droższe od klasycznych, to jednak dają pożądany efekt wybielenia, ale należy zapoznawać się z informacjami zawartymi na opakowaniu, bo zbyt częste stosowanie i zbyt intensywne mycie zębów pastą o wysokim wskaźniku RDA, może zaszkodzić zamiast pomóc. Dla uzyskania efektu białych i lśniących zębów, a przy tym zachowaniu ich w zdrowiu, dobrze jest poradzić się dentysty lub farmaceuty, z jakiej pasty wybielającej można bezpiecznie skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here