Lśniące i białe zęby to podstawa schludnego wyglądu każdego człowieka. Zęby żółte, czy przykry zapach z jamy ustnej odrzucają i nie zachęcają do nawiązywania jakichkolwiek kontaktów. Podstawą jest odpowiednia higiena zębów, dlatego warto znać kilka prostych zasad czyszczenia jamy ustnej.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Przed szczotkowaniem zębów powinniśmy zająć się wyczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie mamy szans szczoteczką dotrzeć do wszystkich zakamarków naszej jamy ustnej. Usunięcie resztek pożywienia z tych przestrzeni jest niezbędne – zalegające resztki są pożywką dla bakterii, których w naszej jamie ustnej gromadzi się mnóstwo. Dlatego też zainwestujmy w nić dentystyczną. Pamiętajmy aby czyszczenie każdej z przestrzeni międzyzębowych odbywało się za pomocą nowego, świeżego kawałka nici dentystycznej.

Szczotkowanie zębów

Głównym punktem czyszczenia jamy ustnej jest oczywiście szczotkowanie zębów. Aby było ono efektywne musimy wypracować sobie pewną technikę. Zaczynajmy szczotkowanie od zewnętrznej części zębów. Później należy umyć powierzchnie żujące, a na samym końcu zająć się wewnętrzną częścią naszych zębów. Zęby powinniśmy myć po każdym posiłku. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to absolutnym minimum jest szczotkowanie ich 2 razy dziennie. Wiele zależy od tego, jaką pastę wybierzemy. Powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami. Na rynku dostępnych jest wiele past o różnego rodzaju właściwościach – niektóre mają na celu zwalczać próchnicę, inne przeznaczone są do zębów nadwrażliwych, jeszcze inne pomagają wybielić zęby. Wybór jest naprawdę duży, a jednymi z najlepszych i najpopularniejszych są pasty takich marek jak Colgate, Meridol czy Elmex. Warto wybrać również odpowiednią szczoteczkę do zębów. Najbardziej skuteczne okazują się być szczoteczki elektryczne i soniczne. Szczotkując zęby nie zapominajmy o wyczyszczeniu języka. Na nim również rozwijają się bakterie, które mogą powodować przykry zapach z jamy ustnej. Czyścić język możemy za pomocą szczoteczki, albo specjalnej skrobaczki przeznaczonej do tego celu.

Płukanie jamy ustnej

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z różnego rodzaju płynów przeznaczonych do płukania jamy ustnej. Mogą one mieć różne smaki i zapachy. Dzięki użyciu takiego płynu na dłużej utrzymujemy świeżość naszego oddechu. Warto jednak pamiętać, że wypłukanie jamy ustnej przeznaczonym do tego płynem nie zastąpi regularnego szczotkowania zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here